ارسال شبهه و سوال سریع
بروزرسانی: ۱۴۰۰/۷/۱۲ زندگینامه کتاب.رساله مقاله.شعر تصاویر دروس سخنرانی پرسش‌ها اخبار تماس
دسته‌بندی مقالات جدیدترین مقالات مقالات تصادفی مقالات پربازدید

جدیدترین مقالات

مقالات تصادفی

مقالات پربازدید

تکلیف شماره (( یک )) درس عقاید پایه چهارم حوزه علمیه بقیة الله

مقاله
سلام عليکم 

اعیاد شعبانیه بر تمامی دوستان و بزرگواران مبارک باشه ان شاء الله

بنابر صلاحدید مسئولین حوزه، تصمیم بر این شد که درس عقاید هم مثل باقی دروس به صورت مجازی ادامه پیدا کنه.

به همین دلیل برای شروع از دوستان خواهشمندم که تمرینات رو به موقع انجام داده و برای بنده به صورت پیغام خصوصی ارسال کنند.
ذکر این نکته هم ضروری هست که هر تکلیفی که ارسال میشه، به منزله حضور طلبه تلقی میشه و حضور و غیاب ها در نهایت بر اساس همین تکالیف انجام میشه.
نکته بعدی این که تکالیف، به صورت خلاصه نویسی دروس (که باید حتما دست نویس باشه و تصویر اون ارسال بشه) و تحقیق (که میتونه تایپی یا دستنویس باشه) و کنفرانس (که باید به صورت صوتی ارسال بشه) هست.

————————————————————

تکلیف شماره (( یک )) درس عقاید پایه چهارم حوزه علمیه بقیة الله:

* خلاصه نویسی درس بیست و چهار، در حداقل یک صفحه و حداکثر دو صفحه.

* تحقیق در مورد کتاب جعفریات که در پاورقی شماره دو صفحه 186 ذکر شده، و پیدا کردن یکی از روایات این کتاب در یکی از کتب اربعه.
 توضیح بیشتر:
در این تحقیق باید علاوه بر ذکر نویسنده کتاب و توضیحی در مورد او و نوع و اعتبار کتاب جعفریات، روایتی را از این کتاب ذکر کرده و متن و ادرس همین روایت رو در یکی از کتب اربعه -تهذیب، استبصار، من لايحضر الفقیه و کافی- جستجو کنید و ضمیمه تحقیق کنید)

برای این تحقیق میتونید از سایت کتابخانه فقاهت استفاده کنید.

مهلت ارسال  این تحقیق و تکلیف تا یکشنبه  24 فروردین، ساعت هشت شب هست و بعد از این ساعت متاسفانه غیبت برای طلبه درج میشه.

در ضمن این خلاصه و تحقیق برای دو روز هست و طبیعتا انجام دادنش دو حضور و انجام ندادن اون به منزله دو غیبت هست.
برای این کار به طور میانگین سی دقیقه تا حداکثر یک ساعت زمان لازم هست در حالی که تا قبل از این شما، برای دو روز درس عقاید باید حداقل سه ساعت وقت صرف میکردید.
اینطوری میبینید که این تکلیف خیلی هم کم هست برای دو روز!!!

در ضمن برای پنج نفر اولی که تکلیف رو کامل ارسال کنن، یک روز حضور اضافه در لیست درج میشه (یعنی یکی از تکالیف اینده رو میتونن انجام ندن).

طبیعتاً فکر میکنم  لازم به ذکر نیست که غیبت های مَجازی بیش از حد مُجاز، باعث حذف درس خواهد شد، هرچند هنوز بر این باور هستم که طلبه ای که از ترس غیبت و نمره تکلیف شرعی و درسی خودش رو انجام بده، لذتی از طلبگی خودش نخواهد برد و دائماً اضطراب خواهد داشت.

—————————————————

توضیحی کوتاه درباره تحقیق شماره یک:

دوستان باید حداقل یکی از روایات موجود در کتاب جعفریات رو در یکی از کتب اربعه شیعه پیدا کنن و ادرس و متن روایت در هر دو کتاب رو برای بنده بفرستند.
فواید این کار این هست که اولا با بعضی از روایات کتاب جعفریات اشنا میشیم و ثانیا با برخی روایات کتب اربعه و اختلافشون با هم اشنا میشیم.
روش جستجو هم اینطور میتونه باشه که هر یک از کتب اربعه رو از سایت کتابخانه فقاهت در یک صفحه مرورگر باز کنید و چند روایت رو از کتاب جعفریات در این چهار کتاب جستجو کنید تا نهایتا به یک روایت مشترک برسید ان شاء الله.

برای مثال روایتی رو که الان بنده پیدا کردم این هست:

أَخْبَرَنَا مُحَمَّدٌ حَدَّثَنِي مُوسَى حَدَّثَنَا أَبِي عَنْ أَبِيهِ عَنْ جَدِّهِ جَعْفَرِ بْنِ مُحَمَّدٍ عَنْ أَبِيهِ عَنْ جَدِّهِ عَلِيِّ بْنِ الْحُسَيْنِ عَنْ أَبِيهِ عَنْ عَلِيٍّ ع قَالَ نَهَى رَسُولُ اللَّهِ ص أَنْ يَبُولَ الرَّجُلُ وَ فَرْجُهُ بَادٍ لِلْقَمَرِ‌
نام کتاب : الجعفريات- الأشعثيات نویسنده : کوفي‌، محمد بن اشعث    جلد : 1  صفحه : 13

٤٩٦٨ ـ روى عن شعيب بن واقد عن الحسين بن زيد ، عن الصادق جعفر ابن محمد ، عن أبيه ، عن آبائه ، عن أمير المؤمنين علي بن أبي طالب ( عليه‌السلام ) قال : نهى رسول الله ( صلى‌الله‌عليه‌وآله ) عن الاكل على الجنابة وقال : إنه يورث الفقر...... ونهى أن يبول الرجل وفرجه باد للشمس أو للقمر....
نام کتاب : من لا يحضره الفقيه نویسنده : الشيخ الصدوق    جلد : 4  صفحه : 4

(٩٢) ٣١ ـ وبهذا الاسناد عن محمد بن علي بن محبوب عن محمد بن لحسين عن محمد بن حماد بن زيد عن عبد الله بن يحيى الكاهلي عن أبي عبد الله عليه‌السلام قال قال : رسول الله صلى‌الله‌عليه‌وآله لا يبولن أحدكم وفرجه باد للقمر يستقبل به.
نام کتاب : تهذيب الأحكام نویسنده : شيخ الطائفة    جلد : 1  صفحه : 35


همونطور که میبینید، این روایت در دو کتاب از کتب اربعه ذکر شده اما با کمی اختلاف در لفظ.


#تکلیف 
#تحقیق
#درس_عقائد
#پایه_چهار

التماس دعا
یا علی
محمد علوی

ارسال سوال